Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8
LT 2024 - Piráti ze středomoří
9
LT 2024 - Piráti ze středomoří
10
LT 2024 - Piráti ze středomoří
11
LT 2024 - Piráti ze středomoří
12
LT 2024 - Piráti ze středomoří
13
LT 2024 - Piráti ze středomoří
14
LT 2024 - Piráti ze středomoří
15
LT 2024 - Piráti ze středomoří
16
LT 2024 - Piráti ze středomoří
17
LT 2024 - Piráti ze středomoří
18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Tábory > Táborová základna

Táborová základna

DDM ORION Němčice nad Hanou nabízí

 • Pobyt na stanové základně v katastru Kladky Bělá, okres Prostějov, v měsících červenec až srpen, ubytování ve stanech s podsadou, molitanová lehátka + deky. Kapacita 54 účastníků, tj. 27 stanů.

 • Cena: 40,-Kč za 1 osobu a den, platí se za celou kapacitu tábora

 • V měsících září - červen lze základnu využít na víkendové akce. Cena dohodou.

Mapu najdete zde.

V areálu táborové základny je polní kuchyně s veškerým vybavením na celodenní vaření pro uvedenou kapacitu (sporák na dřevo, sporák na PB, lednice na PB, není elektřina - udělán rozvod na el.centrálu - není v pronájmu), vlastní zdroj pitné vody - studna, sklep, buňka sloužící k úschově nářadí vybavená ponkem. V chatě najdete kromě kuchyně klubovnu, ložničku, podkrovíčko. Součástí táborového vybavení je dřevěný přístřešek sloužící jako jídelna a letní společenská místnost s možností úplného zavření v případě nepříznivého počasí a 2 stany Tee-Pee. Suché wc.

fotoZákladna v roce 2009 do základů vyhořela. Díky mnoha dobrovolníků se za čtyři měsíce od povolení stavby tyčila k nebesům nová, tentokrát zděná chata. Práce a různé dodělávky neustále trvají, to ale nikterak neomezuje provoz na základně. Díky zbudovanému podkroví lze základnu využít i pro víkendové akce pro skupiny do 15 - 20 osob.

Každý účastník musí mít s sebou vlastní spací pytel + polštářek a jídelní ešus. Na základně je nutné mít vlastní vozidlo ( na dovoz potravin, nebo nutného lékařského ošetření, nejbližší pohotovost je v Konici). Doporučujeme s sebou vzít mobil (signál pouze T-Mobile a Vodafone).
Doprava účastníků je možná vlakem do stanice Dzbel ( odtud pěšky cca 2 km) je nutné zjištění dle vlakového jízdního řádu. Základna je umístěna v malebném prostředí Drahanské vrchoviny, částečně v chráněné oblasti. Možnost výletů do okolí je doporučena.

Jsou zde ideální terény pro hry v přírodě. Koupání doporučujeme v obci Stražisko (nově zbudované koupaliště) - 15 minut vlakem.
Podrobnější informace jsou součástí Dohody, kterou DDM *ORION* Němčice jako provozovatel uzavírá s účastníkem tábora, který má o prázdninový pobyt zájem.

Vážení přátelé,

pro lepší přípravu Vaší letní činnosti si dovolujeme Vám nabídnout několik typů kratších i delších vycházek a výletů do okolí našeho tábořiště. Najdete zde i přehled zeměpisné polohy a zajímavosti této oblasti.

Tábořiště Bělá patří do katastru obecního úřadu Kladky. Jméno obce je odvozeno od jména kladka, tj. malá kláda. Snad podle stavebního materiálu. Nad obcí je místo dalekého výhledu Skalky s lyžařským vlekem. Západně od obce je rozeklaná zalesněná oblast - Kladecká rozsocha, tvořena přeměněnými předprvohorními horninami. Kladky leží v nadmořské výšce 528m n.m. Krajina kolem je kopcovitá, značně zalesněná, podnebí je výrazně chladnější, zvláště v noci. V okolí se v minulosti těžila železná ruda, vápenec. Nedaleký lom je na kulmskou drobu.

Ovzduší je zde jen málo znečištěné exhaláty, a proto se výborně hodí k rekreaci. Důkazem čistoty ovzduší je zde hojně rostoucí jedle, vzácně roste i tis, jalovec, chráněné rostliny. Pozor na Rulík zlomocný a Vranní oko čtyřlisté!

Lesy jsou často smíšené (bukové a smrkové), žije v nich uměle vysazený muflon, z přírodních druhů je možno často vidět (při ukázněném chování) srnčí a jelení zvěř, častými hosty u odpadové jámy bývá ježek a liška.

(Při této příležitosti upozorněte, prosím, na výskyt vztekliny).

Kraj je zdrojem čistých vodních pramenů.

Kladky - Bělá leží na rozhraní tří bývalých krajů ( Jihomoravský, Severomoravský, Východočeský), přesto oblast zařazujeme do střední Moravy.

Bělá je samota, ve které byly v minulosti tři vodní mlýny. Asi 10 km od Bělé je město Konice, nadmořská výška 413m n.m. Název je odvozen od původního názvu Konice (což znamenalo stáj pro koně). Konice vznikla na obchodní cestě z Olomouce do Čech. Zde prý odpočívali koně a pro ně byly zbudovány stáje. Konice má barokní zámek z roku 1705 a kostel se vzácnou kazatelnou.

Je odtud dobré východisko ke krápníkovým jeskyním na Javoříčko, ke Zkamenělému zámku, k ponorné říčce Špraňk, která se ztrácí u jeskyní, k jeskyním průchodnice u Ludmírova.

Doporučené výlety

 1. Nectavské údolí chráněná oblast, prochází jím železniční trať, malebné údolí. Před železniční stanicí Nectava v pravém úhlu vede lesní cesta až na zříceninu Plankenberg (tedy spíš v dnešní době zarostlá zřícenina zříceniny)
 2. Kladky horská středisková obec, možnost koupání Kladecká přehrada (cca 2km)
 3. Zelená značka do Kladek, po modré Javoříčské jeskyně, po cestě Zkamenělý zámek (cca 11km)
 4. Nad tábořištěm vede značka až na hrad Bouzov, vede romantickým údolím je značena (cca 16km)
 5. Dzbel, pěkná vycházka na východ od Bělé. U Dzbelu zatopený lesní lom - Sládkova skála a prameniště řeky Romže
 6. Rozsáhlá zřícenina hradu Cimburk nad obcí Městečko Trnávka, odtud údolím Trnávky do Vranové Lhoty (zřícenina hradu) a přes Hartínkov k vlaku
 7. Zajistit si u soukromého dopravce v Konici autobus a odtud autobusový výlet do westernového městečka v Boskovicích, kde se nachází i zámek a zřícenina hradu
 8. Koupání na koupališti ve Stražisku - vlakové spojení
 9. Jesenec, Srdéčko hřebčíny
 10. Vojtěchov - restaurace U mohykána (indiánsky vyzdobená hospůdka, prodej indiánských suvenýrů, jízda na koni, střelba z luku apod.)

Doporučujeme si obstarat mapu Haná Prostějovsko, Konicko a Litovelsko (č.51)

Pár fotek základny do roku 2008