Fulltextové vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25
Orion Bow Cup 2024
26
Orion Bow Cup 2024
27 28 29 30 31 1 2

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25
Orion Bow Cup 2024
26
Orion Bow Cup 2024
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Připravujeme > Lampářovy hvězdy

Lampářovy hvězdy

Vážení přátelé, kamarádi, příznivci Orionu, hosté, milé děti, úžasní teeneegeři a všichni ostatní. V této podivné, tzv. covidové době máme poustu omezení a zákazů. Zatím nám ale naštěstí nezakázali procházky a právě ty poslouží k úspěšnému vyluštění záhady Lampářových hvězd. Je to taková skoro pohádka, ale abyste došli k jejímu zdárnému konci, musíte vynaložit nějaké menší úsilí ať již fyzické tak i myšlenkové. A nyní k pravidlům hry:

1. Motivace hry

Stejně jako každý den šel i jednoho podzimního večera nebeský lampář rozsvěcovat všechny hvězdy, když v tom si povšimnul něčeho zvláštního. Na obloze chybělo souhvězdí Orion. Lampář se rozhlédl do všech stran, hledal po celé hvězdné obloze, ale nikde nic. Po souhvězdí jako by se slehla zem. V tom mu však podzimní vítr zašeptal: „Lampáři, marně hledáš svoje hvězdičky na obloze. Spadly z nebe a rozsypaly se do ulic jednoho malebného městečka.“

Zkuste i vy pomoci lampáři v hledání ztraceného souhvězdí. Pokud naleznete hvězdy do Vánoc, lampář se Vám určitě náležitě odmění.

2. Cíl hry

najít co nejvíc míst, kde se nachází spadené hvězdy a s tím souvisí závěrečné odhalení a vyzvednutí pokladu. Navíc můžete vyhrát ve slosování nějaký malý dárek navíc. Za každou správnou odpověď bude Váš lístek zařazen do slosování, pokud tedy správně uhodnete budovu každý týden, můžete mít do slosování 8 lístků. A to se vyplatí!          

3. Průběh hry

Hra probíhá po dobu 8 týdnů, kdy se budou zde na stránkách objevovat fragmenty budov, nacházejících se na katastru Němčic nad Hanou. Každý týden, počínaje týdnem od 26. října se objeví fotografie, podle které budete mít za úkol vystopovat kde se budova nachází, popřípadě její název nebo znamení. Vždy vám v zadání sdělíme, co po vás budeme chtít. Pokud budete v pátrání úspěšní, sdělíte nám to pomocí níže přiloženého formuláře. Obrázek se objeví vždy v pondělí dopoledne a v neděli večer se objeví fotka celé budovy i se správnou odpovědí. Pátrat a psát odpovědi tedy budete moci od pondělí 10:00hod. do neděle 18:00hod. Za správně určené místo obdržíte jednu indicii, kterou použijete k objevení závěrečného pokladu. Čím více tedy správných odpovědí, tím více indicíí a tím větší možnost objevení pokladu

4. Nápověda

Pokud by pro někoho byl oříšek nalézt to správné místo, vždy ve středu a v pátek přibudou nápovědy. Aby to ale nebylo tak jednoduché, nápověda bude vždy formou nějakého hlavolamu, šifry nebo hádanky.

5. Poklad

Po vyčerpání a nalezení všech 8 míst kde se spadené hvězdy nacházejí dostanete 8 indicíí, které vám napoví, kde poklad naleznete. Ten se ale bude otevírat jen v určitý den a v určenou dobu. Včas se všechno dozvíte zde.

Doufáme, že si užijte krásné společné chvíle s rodinkou při pátrání po lampářových hvězách. Budeme se těšit na vaše odpovědi. Organizační tým z Orionu.

Uzavřená kola se správnými odpověďmi si můžete prohlédnout níže.

JAK DOPADLO 8.KOLO SE MŮŽETE PODÍVAT POD FORMULÁŘEM.

Tímto úkolem pátrání po hvězdách souhvězdí Orionu téměř skončilo. Už na Vás čeká jen odměna v podobě otveření pokladu, který Vám lampář donese v přesně stanovený čas. Samozřejmě k tomu budete potřebovat získané kódy. Doufám, že se Vám pátrání líbilo a že jste si to užili. Je až neuvěřitelné, jak těch 8 týdnů rychle uběhlo. Tak ať Vám v ten krásný vánoční čas i po celý nový rok svítí Vaše šťastná hvězda na obloze, třeba je to zrovna jedna z těch objevených :-).

Váš Lampář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

 

Obrázková hádanka č. 8

Vážení  detektivové a přátelé nešťastného Lampáře. Je před Vámi poslední úkol, poslední obrázková hádanka, kam spadla poslední hvězda z Orionu. 7 hvězd bylo nalezeno, zbývá poslední. ALE POZOR! Na tento úkol máte čas pouze do čtvrtku 17.12. do 12.00hod!

Otázka pro dnešní obrázek je jednoduchá: co je to za budovu?

obr.8a.jpg

Nápověda číslo 1:

nap1.jpg

 

Nápověda číslo 2.

" Dům - nedům"

 

Nápověda číslo 3:

nap3.jpg

 

Správná odpověd:

Stánek bývalé PNS - Poštovní Novinové Služby (stánek, trafika ...)

IMG_20201214_083441.jpg

 

Obrázková hádanka č. 7

Moji milí hledači a detektivové. Pomalounku se blížíme do finále a před vámi jsou poslední dva úkoly. Tentokrát to pro někoho bude snadné, pro někoho zase dosti obtížné. Sedmá hvězda Orionu spadla na střechu budovy, ve které.....  a to je právě má otázka. Co, nebo kdo se ukrývá v tomto domě? Těším se na odpovědi. Váš Lampář

obr č.7.jpg

 1. Nápověda k hádance č. 7.Jako nápověda vám tentokrát poslouží jednoduchá dětská říkanka - později i zhudebněná kapelou Maxim Turbulenc:  Polámal se mraveneček.....

Druhá nápovědak hádance č.7 :

Řekněme to slovy klasika: „Domů! Do Prahy! Do Podolí! Do lékárny! Do prdele, to je mi smutno.“

 

Řešení sedmé hádanky:

Jedná se o zadní část budovy zámé jako poliklinika v Němčicích nad Hanou. Správná odpověď pak byla, že zde sídlí dětský lékař.

IMG_20201207_081505.jpg

 

 

Obrázková hádanka č.6.

Tentokrát na vás čeká opravdu zapeklitá hádanka. Určitě jste okolo této stavby šli nesčetněkrát. Všimli jste si ale její zajímavosti a krásy? Dýchla na vás historie? Že ne? Tak se ji pokuste najít a Lampářovi napište a) v které ulici se stavba nachází a b) z jakého materiálu je střecha na budově stojící vlevo od této stavby (když k ní stojíte čelem) .

Obr. č.6.jpg

 

Nápověda č.1 k hádance č.6

tel.jpg

 

Nápověda č.2 k hádance č.6 aneb "Nápověda k nápovědě"

Jak jsem psál v první nápovědě - zaměřte se na to, že  si tentokrát budem pro nápovědu volat. Vemte si tedy do ruky telefon - nejlépe tlačítkový ale zvládne to i "placka" a zaměřte se na klávesnici. Už víte? V nápovědě je přímo název ulice.

Vá Lampář.

 

 Správná odpověď na hádanku č. 6 zní: a) ulice ZahraDNÍ, b) střecha žádná :-)

IMG_20201130_081523_resized_20201206_070352048.jpg

 

 

 

Obrázková hádanka č. 5

Jak nám ten čas letí! Nedávno jsme začínali s číslem 70 a teď už tu máme pátý obrázek. Už jsme za polovinou! Pod následujícím obrázkem se skrývá budova se zajímavou historií. Mě ale zajímá, kolik má budova "nestandartních" oken. Když přidáte i její název nebo účel ke kterému sloužila či slouží, bude to takový malý bonus :-). Těším se, váš Lampář.

IMG_20201123_081420.jpg

Nápověda č. 1 k hádance č.5

Protože momentální hádanka je velice lehká a momentálně odpovědělo 60% hledačů, rozhodl jsem se nyní nápovědu nedávat a bude až v pátek :-)

 

Nápověda č. 2 k hádance č.5

V jedné z prvních hádanek jste poznali budovu nádraží ĆD v Němčicích nad Hanou. Pro uhádnutí tohoto obrázku si zkuste udělat ještě jednou vycházku tím směrem ;-)

 

Správná odpověď!

Nestandartními okny byla myšlena ta velká (nechtěl jsem psát velká kvůli jednoduchosto :-) ) Odpověď je tudíž č. 4. Bývala zde firma VanDenBerg a budova byla přistavěna v roce 1919 jako tělocvična vznikajicího Sokola k vedlejší budově, bývalému hostinci Na Pinduli :-). Pak sloužila jako jídelna pro pracovníky cukrovaru a nakonec je zde sklad Multicar.

IMG_20201123_081437.jpg

 

 

Obrázková hádanka č. 4

Tentokrát Vás čeká opravdu zapeklité pátrání. Ale věřím, že správné místo odhalíte. Popište, kde se místo nachází. Má i konkrétní název, ale ten není nutný :-)

 obr. č.4.jpg

Nápověda č.1 k obrázku č.4

příběh.jpg

 Vyluštění této nápovědy bylo jednoduché. Stačilo napsat názvy obrázků - Podzim - Ořechy - Koruny - Les - Amerika - Dub - Nanuk - Aktovka. A První písmena dají první nápovědu - POKLADNA

Nápověda č.2 k obrázku č.4

obraz.jpg

K této nápovědě postačilo zrcátko v jehož opačném odrazu jste mohli přečíst text - MÍSTOKTERÉHLEDÁTEMÁSPOJITOSTSPLAVÁNÍM - místo které hledáte má spojitost s plaváním

A správná odpověď tedy byla: Pokladna na bývalém koupališti v Němčicích.

IMG_20201116_083043.jpg

 

 

Obrázek č. 3

A máte tu další záhadný objekt, tentokrát hvězda z Orionu spadla do prostoru.....   Popište kam :-)  Čekám s napětím na vaše odpovědi. Váš Lampář.

Obr.3a.jpg

 

 Obrázek č.3 - nápověda 1.

pálí slunce - pálí oheň - pálí cibule - pálí voda - pálí zrada - pálí chili - pálí blesk

 

Obrázek č. 3 - nápověda 2

Němčice nad Hanou

První zmínka pohází z roku 1141, v roce 1406 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka daroval vsi odúmrť, tedy přávo svobodně odkazovat majetek – v té době Němčice náležely ke kojetínskému panství, které bylo majetkem pražského arcibiskubství. Panství bylo v letech 1436–1720 v zástavě a v jeho držení se vystřídala řada přidních zemských rodů – v 15. století Tovačovští z Cimburka, v 16. století Pernštejnové a v letech 1600–1720 rod pánů ze Salm-Neuburka. Poslední majitelkou panství do zrušení patrimoniální správy v roce 1848 tyla Leontina Paulina z Kounic-Rittberka. Na městečko byly Němčice na žádost Vratislavo z Pernštejna povýšeny v roce 1563 císařem Verdinandem Habsburským, který mu udělil i právo řeneslníků sdružovat se v cechy, dva výroční trhy a íterní týdenní obilní trh, právo pečetit zeleným voskem a především znak (Štít polcený, v pravém zlatém poli z poltící linie půl černé zubří hlavy s červuným jazykem a se stříbrnou houžví v chřípí, v levém modrém poli v patě štítu zelený palorek a na něm pět zlatých pšeničných klasů svázaných povříslem).

V roce 1831 byla v Němčicích zřízeni škola. Největší rozvoj zaznamenaly Němčice ve druhé polovině 19. století a na začátku 20. století. V roce 1914 byla povolena změna nácvu na Němčice na Hané, v roce 1925 pak došle k další změně názvu do současné podoby Němčice nad Hanou. V roce 1970 byly Němčice povýšeny na město.

řešení šifry nápovědy č. 2 - Hřbitovní ulice

Správná odpověď na třetí hádanku: Pálenice Mlýnský dvůr

IMG_20201109_084333.jpg

 

 

 

Obr. č. 2.  Tentokrát hvězda spodla do prostoru tohoto domu. Nás zajímá jaký je nápis na tomto domě z jižní strany.

obr.2.jpg

Odpovídat můžete pomocí formuláře do neděle 8. listopadu 2020 do 18.00hod. 

 

Nápověda č. 1.:   1 písnička Pavla Dobeše na albu Zpátky do trenek z roku 1992

 

Nápověda č. 2. :    náp2.gif

Správná odpověď zněla: Němčice nad Hanou. Jednalo se o nádražní budovu ČD

IMG_20201102_082903.jpg

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Obr. č. 1.

Úvodní úkol je docela jednoduchý. K tomu, abychom vám zaslali povrzení správné odpovědi a první část kódu k pokladu, nám stačí napsat číslo popisné, které se nachází na tomto domě.

 

obr.1.jpg

Nápověda k obr.č1

Branou projdeš, druhou třetí,

tohle místo, kterým jdeš, pamatují už i kmeti.

Kdysi tudy forman jel, horní branou do města,

tři brány bys tu dnes našel, šla tudy i nevěsta.

 

Nad každou branou dům okno skrývá,

pro naši Hanou obvyklý bývá.

Tam spadla hvězda souhvězdí Orion,

ať ji najde také on (hvězdář).

 Nápověda č. 2 k obr. č.1

TŘI OBLOUKY

Odpověď na první otázku:

První hvězda byla nalezena správně na místě, kde se nachází dům č.p. 70, což je Městský úřad v Němčicích nad Hanou.

obr.1.jpg   IMG_20201025_150752.jpg

 

Na kompletní otázku i s nápovědami se můžete podívat pod formulářem.